Sheppard Soars To Haers Memorial Victory At LOLR

Posted by  Racers Guide   in       1 month ago     63 Views     Leave your thoughts  

Land of Legends Raceway Quick Results – Sept. 18, 2021Saturday Super Spectacular – Super DIRTcar Series Race #14Phelps Cement Products & MP Delivery present “3rd Annual Gerald Haers Memorial 100”

Pepsi Big-Block Modified

*Feature (100 laps): 1. 9s-MATT SHEPPARD ($10,000), 2. 91-Billy Decker ($5,000), 3. 99L-Larry Wight ($2,500), 4. 25-Erick Rudolph ($1,800), 5. 19-Tim Fuller ($1,600), 6. 3-Justin Haers ($1,400), 7. 21a-Peter Britten ($1,300), 8. 2L-Jack Lehner ($1,200), 9. 88-Mat Williamson ($1,100), 10. 5h-Chris Hile ($1,000), 11. 42p-Pat Ward ($1,000), 12. 32r-Ronnie Davis III ($1,000), 13. 111-Demetrios Drellos ($1.000), 14. 34-Kevin Root ($1,100), 15. 32c-Max McLaughlin ($1,000), 16. 28-Jordan McCreadie ($1,000), 17. 22-Brandon Walters ($1,000), 18. 23c-Kyle Coffey ($1,000), 19. 19w-Justin Wright ($1,000), 20. 48too-Dave Rauscher ($500), 21. 27j-Danny Johnson ($1,000), 22. 88jr.-Olden Dwyer ($1,000), 23. 17-Marcus Dinkins ($1,000), 24. 9x-Tyler Trump ($1,000), 25. 83x-Tim Sears Jr. ($1,000), 26. 98h-Jimmy Phelps ($1,000), 27. 27jr-Daniel Johnson Jr.  ($1,000), 28. 7x-Steve Paine  ($1,000), 29. m1-Dave Marcuccilli ($1,000).

Knapp & Schlappi Lumber Company Cash Dash (4 laps)
#1: Marcuccilli($750), Decker($400), Drellos($300), Williamson($250), Britten($200), Hile($100).

Cost Plus Processing Heats (20 laps / 6 qualify / Top-4 redraw / pos. 1&2 to cash dash)
#1: Marcuccilli($500), Williamson, Trump, Sheppard, Ward, Wight, Lehner, Wright, Sears, Tomkins, Podsiadlo, Williams, Payne, Lawrence, Dinkins.
#2: Drellos($500), Britten, Fuller, McLaughlin, Haers, D.Johnson Jr., Walters, Paine, Coffey, Farnham, Daugherty, Stevens, Jashembowski, August, Gill.
#3: Decker($500), Hile, Rudolph, D.Johnson, Davis, Phelps, Dwyer, Morey, Sweeting, K.Root, McCreadie, Rauscher, T.Root, Dusett(DNS), Wiesner(DNS).

Last Chance Showdowns (10 laps / 4 qualify)
#1: Sears, Lehner, McCreadie, Paine, Sweeting, Farnham, Payne, Stevens, Podsiadlo, T.Root, Dwyer, August, Dinkins, Dusett(DNS).
#2: Walters, Wright, Coffey, K.Root, Morey, Daugherty, Gill, Rauscher, Jashembowski, Lawrence, Tomkins(DNS), Williams(DNS), Wiesner(DNS).
Provisionals: Dinkins, Dwyer, Rauscher.

Mark Webb Motorsports Hard Charger Award $300: Larry Wight.
A+ Superior Services Hard Charger Award $100: Larry Wight.
Scott Jeffery’s Performance Plus Hard Luck Award $300: Ronnie Davis III.
BarMor Puppies Lucky Dog Award $200 (Last Car On Lead Lap): Dave Rauscher.

Phelps Community Center Head Start Program Fastest Feature Lap Bonus $150: Matt Sheppard.

Real Estate By Jenn Hometown Finisher Award $100 (highest LOLR finisher): Erick Rudolph.

Turn 5 Media Move of the Race Award $150: Ronnie Davis III.
Northeast Pool & Spa Most Positions Improved From 2020 GHM Race Bonus $100: Ronnie Davis III. 

Canandaigua Window Cleaning Most Laps Led Bonus $100: Matt Sheppard.
VP Racing Fuels Certificate $50 (top-5 finishers): Matt Sheppard, Billy Decker, Larry Wiight, Erick Rudolph, Tim Fuller.

Brother’s Still & Grill Lap 73 Leader Bonus Certificate $50: Matt Sheppard.
F.X. Caprara Honda Halfway Leader Bonus $300: Matt Sheppard.

iFreeze Storage & Distribution Center First Flat Tire Bonus $200: Kyle Coffey.

Pitside Products Bonus $75 (last-6 consi finishers): Derrick Podsiadlo, Jackson Gill, Todd Root, Tyler Jashembowski, Joe August, Jeff Lawrence.
Sunrise Insulation 3rd-Place Heat Finish Bonus $300: H1-Tyler Trump($100), H2-Tim Fuller($100), H3-Erick Rudolph($100).
BarMor Puppies Pole Award $300: Tim Fuller.

Northeast Pool & Spa Sportsmanship Award $200: Mat Williamson.
R.M. Tree Service Best Appearing Car Award $200: #27J-Danny Johnson.
NASCAR Racing Experience Longest Tow Award $200: Olden Dwyer.
Cowboy Troy Smith Racing Ageless Wonder Award $50 (oldest driver entered): Dave Rauscher.

Start Imagining Young Star Award $50 (youngest driver entered): Alex Payne.

Hile Heating & Cooling Worst Number Drawn at Check-In Bonus $150: Dan Wiesner.
$5,000 Lap Money.

DNQ(16): 1-Jackson Gill, 1L-Jeff Lawrence(SB), 7-Matt Farnham, 11j-James Sweeting, 14-C.G. Morey, 15-Todd Root(SB), 21-Derrick Podsiadlo, 21x-Eric Williams, 22jz-Matt Daugherty, 66-Dan Wiesner, 70a-Alex Payne, 77-Lance Dusett, 83-Chris Stevens, 88a-Joe August Jr., 88t-Tyler Jashembowski, 121-Gary Tomkins.

DIRTcar Sportsman Series Central Region Championship (Race #6)Speed Connection Sportsman Modified
*Feature (30 laps): 1. 12g-MATT GUERERRI ($1,000), 2. 38-Zach Sobotka, 3. 1m-Tyler Murray, 4. 3m-Chris Mackey, 5. 410-Mike Fowler, 6. 42n-Daryl Nutting, 7. 33x-Matt Janczuk, 8. 113jr.-Frank Guererri Jr., 9. 7z-Zach Payne, 10. 31-Kane Bristol, 11. 33-Richard Murtaugh, 12. 20x-Kevin Ridley, 13. 70a-Alex Payne, 14. 06w-Jordan Bennett, 15. 3-Justin McKay, 16. 17j-Brent Joy, 17. 21w-Quinn Wallis, 18. 357-Chris Jakubiak, 19. 31b-Ryan Dolbear, 20. 23b-Timmy Borden Jr., 21. 28-Mark Potter, 22. 64-Tyler Corcoran, 23. 74-Kelly Smith, 24. 7-Paul Guererri, 25. 71r-Rachel Zacharias, 26. 51-Tim Lafler, 27. 9-Tim Baker, 28. 32-Max Hill, 29. 36m-Zachary George, 51a-Zac McDonald(DNS).
Always Locked Self Storage Cash Dash (4 laps)
#1: Sobotka($400), Mackey($300), Murray($200), Bristol($100).
Proctor Enterprises Heats (8 laps / 5 qualify / Top-3 redraw  / winners to cash dash)
#1: Mackey($50), Z.Payne, Nutting, Hill, Ridley, Borden, Stevens, Lloyd, Backus, Corcoran.
#2: Sobotka($50), M.Guererri, Fowler, P.Guererri, Janczuk, Joy, Martin, A.Payne, George, Wallis.
#3: Murray($50), Baker, Murtaugh, Bennett, Lafler, Stoughtenger, Comfort, Smith, Grover.
#4: Bristol($50), McKay, F.Guererri, Jakubiak, Potter, Dolbear, Zacharias, McDonald, Gibson(DNS).
Last Chance Showdowns (10 laps / 5 qualify)
#1: Joy, A.Payne, Borden, George, Corcoran, Martin, Lloyd, Backus, Stevens.
#2: Dolbear, Zacharias, Wallis, McDonald, Smith, Grover, Comfort, Stoughtenger, Gibson(DNS).
Group Time Trials (3 laps / 38 cars)
#1: Zach Payne 19.159 sec. (93.951 mph), Daryl Nutting 19.245, Chris Mackey 19.253, Kevin Ridley 19.281, Tyler Corcoran 19.349, Max Hill 19.443, Timmy Borden Jr. 19.766, Kevin Stevens 19.981, A.J. Lloyd 20.084, Kearra Backus 20.201.
#2: Zach Sobotka 19.180 sec. (93.848 mph), Matt Guererri 19.198, Mike Fowler 19.212, Paul Guererri 19.342, Matt Janczuk 19.389, Dalton Martin 19.405, Alex Payne 19.489, Brent Joy 19.521, Quinn Wallis 19.539, Zach George 19.854.
#3: Tyler Murray 19.365 sec. (92.951 mph), Tim Baker 19.488, Richard Murtaugh 19.616, Jordan Bennett 19.675, Tim Lafler 19.739, Torrey Stoughtenger 19.967, Brandon Grover 20.299, Kelly Smith 21.766, Karl Comfort(-NT-).
#4: Kane Bristol 19.370 sec. (92.927 mph), Justin McKay 19.587, Frank Guererri Jr. 19.622, Chris Jakubiak 19.677, Mark Potter 19.817, Zac McDonald 19.849, Ryan Dolbear 19.953, Rachel Zacharias(-DSQ-), Dylan Gibson(-NT-).
NG Promotions Hard Charger Award $150: Matt Janczuk.
A+ Superior Services Hard Charger Award $50: Matt Janczuk.
S&B Tech Sales Hard Luck Award $100: Tyler Corcoran
Lucas Oil Empire Super Sprints Lucky Dog Award $100 (Last Car On Lead Lap): Mark Potter.
Onyx Industries Fastest Feature Lap $150: Zach Sobotka.
NG Promotions Highest Finishing LOLR Regular Bonus $100: Matt Guererri.
Chris Progno Racing Stables Most Laps Led Bonus $100: Zach Sobotka.
VP Racing Fuels Certificate $50 (top-5 finishers): Matt Guererri, Zach Sobotka, Tyler Murray, Chris Mackey, Mike Fowler.
Marine Blue Halfway Leader Bonus $100: Zach Sobotka.
Steve Riddle Hardscapes Move of the Race $100: Matt Guererri.
The Young Agency Pole Award $200: Zach Sobotka.
Buck & Ruthie’s Ice Cream Last Chance Showdown Winners Bonus $50: Brent Joy, Ryan Dolbear.
Bill & Renee Benge 1st Non-Qualifier $50: Dalton Martin.
Tom Garlick 2nd Non-Qualifier $50: Brandon Grover.
Enertech Global Sportsmanship Award $100: Daryl Nutting.
Marine Blue Best Appearing Car Award $100: #113Jr.-Frank Guererri Jr.
S&B Tech Sales Longest Tow Award $100: Dylan Gibson.
Paul Barrow Racing Stables Ageless Wonder Award $50 (oldest driver entered): Tim Lafler.
Melissa Lagas Young Star Award $50 (youngest driver entered): Alex Payne.
Hile Heating & Cooling Worst Number Drawn at Check-In Bonus $100: Zac McDonald.
DNQ(8): 1f-A.J. Lloyd, 7w-Torrey Stoughtenger, 10-Karl Comfort, 22-Brandon Grover, 22g-Dylan Gibson, 38s-Kevin Stevens, 48-Kearra Backus, 132-Dalton Martin.

NEXT EVENT: Saturday, January 1, 2022 ‘Hangover II – Next Round’ (TBD).

Track Instant Info
Website: www.LandOfLegendsRaceway.com
E-Mail: info@LandOfLegendsRaceway.com
Twitter: @LandofLegendsNY
Facebook: @LandofLegendsNY
Instagram: @LandofLegendsNY
Live Stream: https://landoflegendstv.com/


About